256 - nyheter - Comptronic

EcoMundo Keyboard

EcoMundo tangentbordNSI presenterar det senaste tillskottet till sitt omfattande sortiment av industriella tangentbord: "EcoMundo"-tangentbord. "Eco" står för låg effekt, lång livslängd, hållbara material och för en ekonomisk design med bästa prestanda / kostnad. "Mundo" som det nya tangentbordet begreppet och dess specifikationer göra den tillämpas över hela världen.

Den fullständiga MF (multi-funktionella) Tangentbordet har separat numerisk. Tangenterna är av membrantyp med taktil känsla och integrerad trackball motståndskraftig enl. IP68. Bollen sig är löstagbar för att underlätta underhåll, även i dammiga miljöer.

Den "EcoMundo" industriella tangentbord finns som stationära versionen eller som panelen montera version. Den stationära versionen använder en kompakt ABS kapsling och passar i 19 "rack lådor av 1HU eller kan användas som en fristående enhet. Panelen montera versionen levereras med en silikon svamp tätning för lämplig vattentät tätning i kundernas panel eller skåp.
Färgteman och legend styling passar med de senaste industriell datorutrustning.
Tangentbord och trackball utsignal är kombinerade i en enda USB-kabel, ingen speciell drivrutin krävs.

Se datablad; >>